Question Number 104260 by Anindita last updated on 20/Jul/20

You bought 3g rice, 5g flour in a  market. At first you had 500 rupees.  Now you have 300 rupees. How much  rupees you wasted? Suppose you  distribute the 300 rupees among  your 4 sons. Now how much rupees  does your one son get?

Commented byprakash jain last updated on 20/Jul/20

You spent 500−300=200 rupees.  I won′ call money spent on rice  and flour as ♮wastedε:)  Remaining 300 rupees divided  among four people so each  person will get ((300)/4)=75 rupees.